با پودیاتری آشنا شوید

با پودیاتری آشنا شوید

podiatry.jpg

پودیاتری شاخه ای از علم پزشکی است که به تشخیص و درمان اختلالات پا و مچ و اندام تحتانی می پردازد.

پودیاتریست متخصص این امر است که تخصص ها و دوره های لازم را گذرانده است و می تواند از طریق ارزیابی ها و معاینات لازمه بهترین تشخیص و درمان را برای فرد مشخص می کند.

به طور کلی, اختلالات رایج در پا که در مراکز پودیاتری قابل درمان و پیگیری اند به سه دسته تقسیم می­ شوند. 1. عفونت 2. ساختاری 3. بیماری ها

  • مشکلات عفونی باعث درگیری پوست و ایجاد زخم و مشکل در بین انگشتان و کف پا می شود که در صورت عدم درمان می تواند به سایر قسمت های بدن سرایت کند.
  • مشکلات ساختاری پا مانند صافی کف پا,قوس زیاد و ... می تواند عوارضی همچون درد, خستگی, ناپایداری مچ پا و ... ایجاد کند. همچنین به دلیل توزیع بدفشار در پا به خاطر اختلالات ساختاری مشکلاتی مانند میخچه, پینه, زخم, بدشکلی انگشتان و ... نیز برای فرد ایجاد شود.
    اختلالات ساختاری باعث فشار زیاد به بافت­ها و عضلات شده درنتیجه باعث التهاب, پارگی­های میکروسکوپی و... در آنها می شود که می تواند روی فعالیت­های فرد تاثیر بگذارد.
  • بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت روی ساختار پا تاثیر می گذارند و باعث ایجاد زخم در پا می شوند که در صورت عدم درمان و گسترش زخم منجر به قطع عضو, اندام و یا حتی مرگ فرد می شود.

اختلالات وابسته به سن در پا

هرچند که اختلالات پا می تواند, در هر سنی اتفاق بیفتد اما بعضی مشکلات در سنین خاصی شایع تر است.

کودکان و نوجوانان: زگیل, ناخن درگوشت فرو رفته, قارچ پا, صافی کف پا,

بالغین: درد پاشنه, قارچ, دفورمیتی ناخن, میخچه, پینه, انگشت چکشی, کجی شست

میانسالی: تغییرات ناخن, خشکی پوست, دیابت, میخچه, پینه, انگشت چکشی, کجی شست